Szlachetna Paczka

Witam serdecznie!

Jak co roku zapraszam całą społeczność szkolną do uczestniczenia w akcji charytatywnej w ramach Szlachetnej Paczki. Dla przypomnienia idea tego przedsięwzięcia polega na wybraniu jednej rodziny,której sytuacja życiowa i materialna wymaga wsparcia tak aby przynajmniej w jakiejś części poprawiło codzienność w której żyją .
Poniżej opis Rodziny oraz ich najważniejszych potrzeb:

Historia Rodziny

Pani Maria wraz z mężem i piątką dzieci, mieszkała w miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od większej miejscowości, skomunikowanej z miastem. Często ledwo wiązali koniec z końcem, jednak wiedli spokojne życie, pełne wzajemnej miłości i szacunku. Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w momencie, kiedy pani Maria zachorowała na raka, a kilka lat później zmarł jej mąż, jedyny żywiciel rodziny.
Stan zdrowia pani Marii nie pozwalał jej na podjęcie pracy zarobkowej, co spowodowało znaczne pogorszenie ich sytuacji finansowej. Do choroby nowotworowej, której leczenie polegało m.in. na wycięciu żołądka, zaczęły dołączać inne problemy zdrowotne z kręgosłupem i kolanem.
Z czasem starsze dzieci pani Marii założyły swoje rodziny i wyprowadziły się z rodzinnej miejscowości. Obecnie pani Maria mieszka z najmłodszym 19-letnim synem Szymonem. Uczy się on w szkole zawodowej, w trzeciej klasie o profilu piekarz.
Dużym problemem rodziny jest utrudniony dojazd do miasta np. do pracy czy lekarza. Szymon codziennie pieszo przemierza 6 km w jedną stronę, żeby móc pociągiem dojechać do szkoły.
Podobnie pani Maria, kiedy musi dotrzeć na wizytę do lekarza.
W mieszkaniu pani Marii panuje ład i porządek, choć jest bardzo duża wilgoć. Ściany i sufit są częściowo czarne od pleśni i skrapla się na nich woda. Mieszkanie wymaga remontu. Łączny przychód rodziny wynosi 1062 zł, po odliczeniu kosztów mieszkania i leczenia w wysokości 781.80 zł, dochód na jednego członka rodziny wynosi zaledwie 140 zł..

Piękno Rodziny

Pani Maria pomimo przeciwności losu, stara się cieszyć z najdrobniejszych rzeczy. Jest bardzo dumna ze swoich dzieci. W rodzinie widać wzajemne wsparcie oraz dużo miłości.
W miarę możliwości pani Maria i Szymon próbują sobie radzić z trudną sytuacją, w jakiej się znajdują. Szymon bardzo przejmuje się stanem zdrowia swojej mamy i po ukończeniu szkoły, chciałby jak najszybciej podjąć pracę, aby móc jej pomóc finansowo. Ma on w sobie wiele chęci i samozaparcia do zmiany i życia na lepsze. Pani Maria bardzo dba o porządek w domu, jak również o to, aby wychować syna na uczciwego i porządnego człowieka. Rodzina czas wolny spędza na uprawie niewielkiego, warzywnego ogródka. Pani Maria dawniej bardzo lubiła piec ciasta, niestety teraz nie ma takiej możliwości, gdyż piekarnik w piecu kaflowym już nie działa.
Szymon bardzo lubi swoją prace, jaką jest wyrób i pieczenie pieczywa, nieustannie doskonali te umiejętności.

Trzy kluczowe potrzeby Rodziny

1. środki czystości

Zakup środków czystości pozwoli odciążyć budżet rodziny i zaoszczędzić pieniądze na inne wydatki.

2. Kurtka

Kurtka dla pani Marii.
Rodziny nie stać na zakup nowej odzieży, gdyż nawet nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Pani Maria często jeździ do lekarza, stara kurtka jest w niektórych miejscach przetarta.

3. Żywność trwała

Zakup żywności obciążyłby finansowo budżet rodziny, który jest bardzo skromny. Zaoszczędzone pieniądze rodzina mogłaby odkładać na inny cel.
Specjalne wymagania:

Dieta lekkostrawna, z powodu braku części żołądka.

Herbata

Cukier

Kawa

Mąka

Makaron

Konserwy mięsne

Dżem

Ryż

Olej

Konserwy rybne

Kasza

Owoce i warzywa w puszkach

Gotowe dania w słoikach, np. fasolka po bretońsku.

Środki czystości

Specjalne wymagania:

Pani Maria zmaga się z łupieżem i prosiłaby o szampon przeciwłupieżowy leczniczy.

Mydło / żel myjący

Płyn do płukania

Szampon

Proszek do prania

Pasta do zębów

Płyn do mycia naczyń

Płyny czyszczące

Odzież

Maria: Kurtka (Zimowe)

Rozmiar: L, Uwagi: Osoba szczupła, kurtka dłuższa, lecz nie płaszcz, w kolorze czarnym.

Maria: Czapka (Zimowe)

Rozmiar: M, Uwagi: Pani Maria marzy o komplecie składającym się z czapki i szalika w stonowanych kolorach.

Maria: Szalik (Zimowe)

Rozmiar: M,

Szymon: Spodnie (Całoroczne)

Rozmiar: M, Uwagi: Spodnie typu joggery, kolor czarne.

Szymon: Bluza (Całoroczne)

Rozmiar: M, Uwagi: Szymon marzy o oryginalnej bluzie sportowej, chłopak ma ok. 170 cm wzrostu, jest szczupłej budowy

Obuwie

Maria: Kozaki/buty zimowe

Rozmiar: 41, Uwagi: Pani Maria prosi o kozaki czarne, na niskim obcasie, ale nie płaskie, bez ozdób.

Wyposażenie mieszkania

Uwagi:

Rodzina potrzebuję ręczników, zarówno do rąk, jak i kąpielowych. Pościel (wzór dla Szymona-jak określił wzór męski) rozmiar 160 x 200.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego

Uwagi:

Lodówka jest już stara i zardzewiała, w środku skrapla się woda.

Inne potrzeby materialne

Uwagi:

Rodzina pani Marii nie posiada żadnego roweru. Ułatwiłby on dostanie się Szymonowi na pociąg (pani Maria z przyczyn zdrowotnych nie może jeździć na rowerze).

Potrzeby niematerialne

Kurs na prawo jazdy dla Szymona będzie ogromnym wsparciem i początkiem zmian ich nowego, lepszego życia. Rodziny, z takim budżetem jaki mają obecnie, nie stać na wykupienie kursu na prawo jazdy dla Szymona. Szymon po ukończeniu kursu mógłby łatwiej dotrzeć to miejsca pracy, bo jak wiadomo, piekarz pracuje najczęściej w godzinach nocnych. Mógłby również zawieźć mamę do lekarza.

Szczególne upominki

Maria: Pani Maria marzy o eleganckich czarnych spodniach, r. 38.

Szymon: Golarka elektryczna

Jak widać potrzeb rodziny jest dużo, jeśli jako społeczność szkolna uda nam się wspólnymi siłami zatroszczyć o przynajmniej część tych potrzeb zrobimy wielki prezent tym, którzy w obecnej sytuacji życiowej nie mogli by sobie pozwolić na spełnienie swoich marzeń . Dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszam do współpracy. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt ze mną- Bogusław Owsiany oraz z Magdą Jabłońską

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH