Szkoły bez dzwonków? Jakie są korzyści?

Jeszcze do niedawna szkoła bez dzwonków była abstrakcją, pojęciem nie do wyobrażenia. To właśnie donośny, nagły dźwięk dzwonka informował o początku i końcu lekcji. W dzisiejszych czasach takie rozwiązanie odchodzi pomału w zapomnienie. Dlaczego tak się dzieje i jakie korzyści mogą wyniknąć z usunięcia dzwonków ze szkół?

 

Korzyści braku dzwonków w szkołach

Usunięcie dzwonków ze szkół wspiera zaufanie i partnerskie relacje, a nie jak dotychczas – egzekwowanie pracy i bezwzględny nakaz przestrzegania tych zasad. W niejednym badaniu udowodniono, że głośne dzwonki powodują chaos w szkole, podnosząc tym samym poziom stresu w uczniach. Dodatkowo eliminują konieczność kontroli czasu przez uczniów, co niekorzystnie wpływa na kształtowanie się odpowiedzialności i punktualności.

Największymi zaletami braku dzwonków w szkołach są:

  • poprawa samopoczucia zarówno uczniów, jak i nauczycieli
  • wzmacnianie partnerskich relacji między uczniami a nauczycielami
  • kształtowanie cech charakteru takich jak odpowiedzialność,
  • rzetelność, cierpliwość i punktualność
  • minimalizowanie poziomu stresu w uczniach
  • motywowanie uczniów do większej samodzielności
  • obniżanie poziomu hałasu w szkole

Uczniowie uczą się prawidłowo gospodarować swoim czasem, a wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze.

 

Szkoła bez dzwonków – jak mierzy się czas?

Aby uczniowie mogli kontrolować czas i punktualnie stawiać się na zajęcia, w widocznych miejscach na terenie szkoły rozmieszczone są zegary. Wystarczy rzucić okiem na tarczę, aby poznać aktualną godzinę i obliczyć, za ile minut należy przyjść do sali. Brak dzwonków to również idealny sposób na to, aby uczniowie nauczyli się korzystać z tradycyjnych zegarków na rękę.

 

Szkoła bez dzwonków a koniec lekcji

To nauczyciel odpowiada za to, aby poinformować uczniów o końcu lekcji. Zamiast nagłego dzwonka dziękuje on uczniom za pracę, wspólnie spędzony czas i uwagę. Dzięki temu uczniowie mają poczucie szacunku, wiedzą, że są traktowani poważnie, a ich wysiłek został doceniony. Po takim pożegnaniu uczniowie mogą spakować swoje rzeczy i udać się na przerwę. Muszą jednak pamiętać, aby bez dzwonkowego przypomnienia punktualnie stawić się na kolejne zajęcia.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH