Jak wygląda nauka w szkole dwujęzycznej?

Szkoły dwujęzyczne cieszą się coraz większą popularnością – nie bez powodu. Wspierają ważne wartości, takie jak szacunek i tolerancja, umożliwiają kontakt z językiem obcym już od najmłodszych lat i sprawiają, że jego nauka przebiega bezproblemowo. Dodatkowo duży nacisk kładą na likwidację barier językowych, co jest niezwykle przydatne w późniejszym życiu. Innymi słowy, dwujęzyczne szkoły zapewniają dziecku lepszy start w przyszłość. Jak dokładnie wygląda nauka w nich?

 

Nauka w szkole dwujęzycznej

W klasach dwujęzycznych realizowany jest cały program nauczania przewidziany przez polski system oświaty. Uczniowie nie są wykluczeni z żadnego etapu nauki, dlatego nie należy martwić się, że ich wykształcenie z powodu dwujęzyczności nie będzie pełne. Dodatkowo realizuje się zazwyczaj dwukrotnie zwiększoną liczbę lekcji języka angielskiego, a niektóre z przedmiotów dodatkowych prowadzone są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. 

Poziom języka obcego zawsze dostosowywany jest do aktualnych możliwości grupy. Wybór podręczników dokonywany jest przez nauczycieli po ocenie jej predyspozycji i potrzeb. Dodatkowo w przypadku szkół podstawowych uczniowie mogą zapisać się do grupy o określonym profilu nauczania, kształtującym wiedzę w wybranym przez siebie kierunku. 

 

Czy nauczyciele mówią cały czas po angielsku?

W szkołach dwujęzycznych nauczyciele nie mówią cały czas po angielsku. Celem lekcji w przypadku przedmiotów dodatkowych jest nie tylko przekazanie wiedzy w obcym języku, ale i wszelkiej niezbędnej wiedzy tematycznej. Nie dojdzie do sytuacji, w której uczeń nie zna terminologii po polsku, a musi znać ją w języku angielskim. W efekcie trudniejsze lekcje mogą zawierać mniej akcentów angielskiego, zaś te łatwiejsze – więcej. 

 

Rozmowy w przerwach międzylekcyjnych

Decyzja o tym, w jakim języku porozumiewać się będą dzieci na przerwach, należy wyłącznie do nich samych. Zazwyczaj rozmowy odbywają się w języku polskim, choć bardzo często słychać akcenty angielskiego. Nie zabrania się również rozmów w języku angielskim. Dzięki temu uczniowie rozwijają zdolności lingwistyczne kompleksowo i w różnych sytuacjach życia. 

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH