Napływające informacje ze świata wstrząsnęły nami wszystkimi. Obudziliśmy się w nieco innej rzeczywistości, chociaż konflikty zbrojne dzieją się na świecie codziennie. Jesteśmy zalewani gąszczem informacji z mediów społecznościowych, telewizji czy radia. Te informacje nie omijają również naszych dzieci. Sytuacja wojny w Ukrainie może być dla nas i naszych dzieci szczególnie trudna, ponieważ dotyczy naszych sąsiadów – geograficznie, społecznie i kulturowo.
Wyselekcjonowałam dla Państwa wartościowe artykuły, w których zawarte są informacje jak rozmawiać z dziećmi w tym trudnym czasie. Nie są to absolutnie uniwersalne zasady dla każdego – to Wy znacie najlepiej swoje dzieci i wiecie ile informacji możecie im przekazać. Bądźcie uważni na wszelkie przejawy lęku, niepokoju i trudnych emocji.
Jeśli obserwujecie Państwo znaczący wzrost poziomu lęku, zadbajcie też o siebie. Dzieci znakomicie współodczuwają emocje które są wyczuwalne w domach. Regulujcie/ograniczajcie informacje, które do was napływają. Nie chodzi o to by zaprzeczać istnieniu konfliktu i nie brać pod uwagę zagrożeń z nim związanych, ale by nie zwiększać poczucia zagrożenia. Ogromnie ważne jest wzajemne nie nakręcanie spirali paniki.
Będę w szkole w poniedziałek dostępna dla dzieci. Do uczniów klas młodszych postaram się wejść sama aby chwilę porozmawiać. Uczniów klas starszych jak zawsze zachęcam do odwiedzania mnie.
Pozdrawiam,
Psycholog Szkolny