Do granic Niepodległej: „Zawisza Czarny” już w morzu

Podział na wachty, uroczysta inauguracja i wreszcie wypłynięcie na morze! We wtorek, 15 maja rozpoczął się projekt Do granic Niepodległej, który upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na ten dzień czekało z niecierpliwością osiemnastu uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. We wtorek o godzinie 17.15 z gdyńskiego Basenu Prezydenta wyszedł „Zawisza Czarny”, rozpoczynając projekt Do granic Niepodległej, którego organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, a głównym partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wraz z młodymi nawigatorami popłynęło również sześciu nauczycieli, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do udziału w konkursie.

Dwudziestu czterech uczestników zamustrowało na harcerskim szkunerze już o godzinie 13, żeby poznać żaglowiec oraz swoje obowiązki. Załoga podzielona została na cztery wachty.

– Na początku dowiedzieliśmy się, co będziemy robić na „Zawiszy” – opowiada Wiktoria Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Łebie. – Jestem w czwartej wachcie, więc przypadła mi rufa. Będziemy stawiać żagle, zajmować się cumą. Spodziewam się, że będzie super!

Później nadszedł czas na uroczyste rozpoczęcie projektu, w którym wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.(…)

Środa, 16 maja przywitała załogę „Zawiszy Czarnego” doskonałą pogodą. 18 stopni Celsjusza, bezchmurne niebo i 12 węzłów wiatru zachęcało do wypłynięcia na morze. Przed wyjściem z helskiego portu trzeba było jednak – o godzinie 8 – uroczyście podnieść banderę, a następnie zjeść śniadanie – przygotowane przy pomocy II wachty.(…)

Padający rankiem deszcz wpłynął na organizację życia na „Zawiszy Czarnym”. Zamiast tradycyjnego mycia pokładu i polerowania mosiężnych elementów, załoga jachtu skupiła się na sprzątaniu pomieszczeń pod pokładem i przygotowaniach do odbycia małej podróży w przeszłość.

Najważniejszym elementem czwartkowego planu projektu Do granic Niepodległej, który upamiętnia stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, były bowiem odwiedziny w Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. (…)

Przez dwa dni załoga „Zawiszy Czarnego” żeglowała wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej. Rozpoczęli we wtorek, 15 maja, kierując się do Kolibek i Sopotu. Dzień później popłynęli z Helu w kierunku Władysławowa i ujścia rzeki Piaśnicy, która w latach 1920-1939 stanowiła granicę polsko-niemiecką.

Czwartek był czasem na poznawanie historii i zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. A piątek, 18 maja – ostatnim dniem projektu, co oznaczało powrót do Gdyni i wymustrowanie z „Zawiszy Czarnego”. (…)

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH