Czym różni się szkoła prywatna od publicznej?

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór różnego rodzaju szkół i choć plan nauczania wraz z obowiązkowym materiałem są niezmienne, różnice mogą wynikać ze sposobu nauczania, podejścia do uczniów, zasad panujących w danej szkole czy dostępnych profili. Wyróżnia się ponadto podstawowy podział na szkoły prywatne i publiczne. Czym różnią się one między sobą?

 

Nauka w szkole prywatnej

Szkoły prywatne na ogół kojarzone są z większym prestiżem i wysoką jakością nauczania. Nie bez powodu – kadra nauczycielska jest nastawiona na przekazanie jak największej ilości niezbędnego materiału w przystępny sposób. Jest to możliwe dzięki charakterystycznemu funkcjonowaniu placówek prywatnych.

 

1. Małe klasy i przyjazna atmosfera

W szkołach prywatnych tworzone są mniejsze klasy niż w szkołach publicznych, dlatego na zajęciach każdy uczeń otrzymuje odpowiednio dużo uwagi. Nauczyciel ma czas aby osobiście podejść do każdego dziecka i wytłumaczyć mu zagadnienia, które są dla niego niezrozumiałe. Wpływa to na lepszy rozwój ucznia, całkowite zrozumienie przedstawianych na zajęciach tematów oraz efektywność nauczania. To z kolei ma wpływ na osiągnięcia naukowe i wyniki ważnych egzaminów.

Mniejsze grupy sprawiają, że na zajęciach panuje przyjazna, bardziej rodzinna atmosfera. Uczniowie nawiązują silniejsze relacje i pogłębiają więzi między sobą, co wpływa na znalezienie przyjaciół i życie społeczne. Także nauczyciele mogą lepiej poznać swoich uczniów i szybciej zauważyć gdy dzieje się w ich życiu coś niepokojącego, wymagającego interwencji.

 

2. Zajęcia dodatkowe

W szkołach prywatnych stawia się na dużą liczbę ciekawych i rozwijających zajęć dodatkowych. Mają one zarówno charakter naukowy, jak i artystyczny czy sportowy. Dzięki temu uczniowie mogą kształtować swoje zainteresowania i kreatywnie spędzać czas wolny po zajęciach. Zazwyczaj uczestnictwo w takich zajęciach jest dodatkowo płatne.

 

3. Opłata za pobieranie nauki

Podstawową różnicą między szkołą prywatną a publiczną jest konieczność opłacania czesnego w tej pierwszej. Koszt zależy od lokalizacji szkoły oraz jej prestiżu, ceny mogą wahać się między 500-3000 zł za miesiąc. Wpłacone pieniądze przekazywane są na utrzymanie wysokiego poziomu i czystości placówki, opłacenie wykwalifikowanej kadry czy rozszerzanie podstawy programowej.

 

4. Wykwalifikowana kadra nauczycielska i wysoki poziom nauczania

Szkoły prywatne dążą do tego, aby jakość nauczania miała najwyższy możliwy poziom. W tym celu zatrudnia się najlepszych, sprawdzonych nauczycieli, którzy z zaangażowaniem i pasją podchodzą do swoich obowiązków. Selekcja podczas zatrudniania kadry nauczycielskiej jest tutaj znacznie wyższa niż w przypadku szkół publicznych. Dodatkowo zatrudnia się specjalistów takich jak logopedzi czy psycholodzy, przez co uczeń może otrzymać pomoc bez względu na rodzaj swoich problemów.

W szkołach prywatnych nie ma miejsca na wolne, niewykorzystane godziny, nudę czy nieciekawe, szablonowe lekcje. Wiedza przekazywana jest w sposób ciekawy, a każda minuta zajęć jest całkowicie wykorzystana. Dzięki temu uczniowie przyswajają dużą ilość wiedzy na zajęciach i tym samym mają więcej czasu wolnego po szkole. Sprzyja to zachowaniu zasad work-life balans, czyli równowagi między życiem prywatnym a szkolnym. 

 

Nauka w szkole publicznej

Nauka w szkole publicznej jest całkowicie darmowa (płaci się jedynie za obiady czy zajęcia dodatkowe i wycieczki), nie ma również szczególnych wymagań odnośnie przyjmowania uczniów. Przez to poziom nauczania musi być dopasowany do całej grupy, mając na uwadze jej najsłabszych uczniów. Dzieci, które rozwijają się szybciej i efektywniej przyswajają materiał mogą być tym samym nieco pokrzywdzone, ponieważ nie wykorzystają maksymalnie swojego potencjału. 

Klasy w szkołach publicznych składają się z większej liczby osób, nierzadko nawet 30, przez co nie każdy uczeń może otrzymać odpowiednią ilość uwagi i zaangażowania nauczyciela. Współcześnie także szkoły publiczne oferują dostęp do zajęć dodatkowych, jednak w znacznie mniejszej ilości niż w szkołach prywatnych.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH