Czy bezstresowa szkoła jest możliwa?

Bezstresowe szkoły to nowoczesny pomysł, który szturmem zdobył sympatię i szacunek wielu rodziców w krajach na całym świecie. Stanowią całkowite przeciwieństwo dotychczasowego, rygorystycznego sposobu nauczania i sprawiają, że każdy uczeń z przyjemnością udaje się na zajęcia.

Także w Polsce można spotkać rozwój szkół bezstresowych. Czy w praktyce taka edukacja jest możliwa?

 

Sposób nauczania w szkole bezstresowej

Dla wielu uczniów ogromnym stresem są niezapowiedziane kartkówki, przepytywanie z materiału na środku klasy pod tablicą czy otrzymywanie jedynek mimo wcześniejszego przygotowania się. Dotychczas uważało się, że to nieodłączna część szkolnictwa – nic bardziej mylnego, co udowadniają bezstresowe szkoły.

Nauczanie polega na przystępnym przekazywaniu materiału jak w szkołach tradycyjnych, jednak z tą różnicą, że uczniowie są w jak najmniejszym stopniu narażani na sytuacje stresowe.

Podejście do uczniów jest już uzależnione od danej szkoły, ale może obejmować m.in.: 

  • brak ocen za niezapowiedziane kartkówki – jest to jedynie forma sprawdzenia wiedzy dla samych uczniów
  • przepytywanie ucznia z ławki, bez konieczności wychodzenia na środek klasy
  • usunięcie ze skali ocen “jedynki”
  • nieużywanie czerwonego długopisu do oceniania prac
  • rezygnację z tradycyjnej skali ocen 1-5 na rzecz wyników w skali procentowej

Z całą pewnością w takich szkołach nie ma również miejsca na krzyki, pretensje czy wyrzuty. Każdy uczeń traktowany jest z szacunkiem, bez względu na wiek. Atmosferę można określić jako przyjazną, wręcz rodzinną, co w dużym stopniu wpływa na jakość nauczania oraz chęć uczęszczania do szkoły.

 

Stres w szkole bezstresowej

Należy jednak pamiętać, że takie podejście jedynie minimalizuje stres – nie jest w stanie go całkowicie zlikwidować. Tym bardziej, że każdy człowiek inaczej reaguje na różne sytuacje. Te, które dla większości mogą być całkowicie naturalne i codzienne, dla niektórych będą stresujące czy niepokojące. Innymi słowy, szkoły bezstresowe eliminują stres ze strony kadry nauczycielskiej i samej placówki, jednak nie są w stanie wpłynąć na samopoczucie i reakcje uczniów. Stres może towarzyszyć im np. podczas egzaminów maturalnych, czego nie można zmienić. 

Nie warto się jednak o to martwić, ponieważ odrobina stresu nie jest zła. Tym bardziej na etapie nauczania, gdy dzieci i młodzież dopiero kształcą swoją osobowość i uczą się reagować na różne bodźce. Chodzi o to, aby każdy uczeń nauczył się odpowiednio reagować na sytuacje stresogenne, a nie o to, aby na siłę go stresować.

 

Czy warto uczyć się w szkole bezstresowej?

Posłanie swojego dziecka do szkoły bezstresowej powinno być przemyślaną i odpowiedzialną decyzją rodziców. Posiada ona wiele zalet i jeśli rodzice uznają, że uczeń na tym skorzysta, mogą zdecydować się na takie rozwiązanie. Z powodzeniem funkcjonuje ono w wielu krajach Europy i całego świata.

Jeśli preferują jednak tradycyjne szkolnictwo, również nie ma ku temu przeciwwskazań. Ważne, aby wybrali rodzaj szkoły w zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb swojego dziecka.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH